İstanbul Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular
Webometrics Dünya Üniversite sıralama sistemi Türkiye'de bulunan ve en yüksek "h indeksli" 1000 araştırıcıyı ilan etti.

Değerli Araştırmacılarımız, Dünya üniversitelerinin web tabanlı değerlendirmesinin ve buna göre sıralamasının yapıldığı Webometrics Ranking WEB of Universities sistemi, “Ranking of scientists in Turkish Institutions according to their GSC public profile (http://www.webometrics.info/en/node/72)” başlığı altında Türk akademisyenleri sıralayarak aldıkları “h indeks”lerine göre en yüksek “h indeks”li 1000 akademisyeni duyurmuştur. Listede üniversitemiz araştırmacılarından 38 kişi yer almıştır.

 

Webometrics yaptığı bu çalışmada Google Scholar Citations veri tabanını kullanmıştır. Yapılan incelemede üniversitemiz öğretim üyelerinin pek çoğunun yüksek “h endeksi puanı” olmasına rağmen bu listede yer almadığı görülmüştür. Bunun muhtemel sebebinin akademisyenlerimizin Google Scholar hesabını açmamış olmaları veya açılan hesaplarındaki bilgilerin eksikliğindendir. Üniversitemizin dünya üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer almasında bu tür veri tabanlarında daha fazla görünürlüğünün olması amacıyla tüm akademisyenlerimizin Google Scholar hesaplarını oluşturmaları ve kendilerine ait yayınları sistem üzerinden seçmeleri yararlı olacaktır. Ayrıca bu sistem ISI Web of Science veri tabanı dışında yayınlara alınan atıfları da tüm detayları ile verebilmektedir. Bu konuda da araştırıcılarımızın yararlanma şansları olacaktır. Oluşturulan profillerin diğer araştırıcılar tarafından görülür olarak ayarlanması yapılmış olan çalışmalar ve yayınların atıf alma şansını yükseltecektir.

Webometrics Ocak ayının sonuna doğru listeyi revize ederek yeniden yayınlayacaktır. Yoğun ve çok başarılı akademik faaliyetleri olan siz değerli bilim insanlarının bu aktivitelerinin her platformda görünür kılınması için belirtilen veri tabanında hesaplarınızı oluşturmanız üniversitemize büyük katkı sağlayacaktır.

Başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

BAP Koordinatörlüğü

Geri Okunma Sayısı: 6839
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2018
İstanbul Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi